Сучасний світ інформаційних технологій, соціальних мереж та меседжів наповнений великою масою новин. Суспільству не вистачає знань для того, щоб розібратися, як працює нова реальність. І досить часто люди не розуміють, що їхньою думкою маніпулюють.
Що таке фейк?
Фейк (від англ. Fake – фальшивка) – це брехня, неперевірена інформація, яка буває двох видів. Це або спеціально створена інформація про явища чи події, яких ніколи не існувало.Або ж неповна інформація, яка надає не усі відомості про подію.
Обидва варіанти спотворюють об’єктивне зображення реальності та сприйняття подій. Дезінформація та фейки можуть також поширюватися не навмисно, а через непрофесійність журналістів чи блогерів, які не перевіряють інформацію, поширюючи її.
Чому варто дотримуватися інформаційної гігієни?
Щоб не піддатися паніці та тривожності, мислити раціонально та навчитися розпізнавати фейки,фахівці радять перевіряти інформацію та користуватися офіційними джерелами.
Критичне ставлення до інформації вимагає зусиль. Щоб захиститись від фейку, – треба працювати над собою, тобто сумніватися у правдивості відомостей, бо маніпулятор хоче, щоб ви просто вірили без сумнівів.
Перш ніж сприйняти інформацію чи поширити її, задайте собі кілька запитань:
- Інформація має зрозуміле джерело походження, або це якийсь анонім, чи невідомий профіль у соцмережах?
- Журналіст чи його співбесідник самі були свідками чи учасниками подій, або дізнались про це від когось? Чи отримали вони офіційне незалежне підтвердження того, що сталося, або це їхній погляд на події?
- Чи могла інформація про події бути спотворена? Чи були зацікавлені в цьому джерела інформації або журналісти через гроші, або іншу мотивацію?
Аналізуючи отриману інформацію, намагайтесь знайти відповіді на запитання до змісту повідомлення та його джерела.